Tu znajdziecie poradnik świadomego konsumenta

koszyk

Chciałabym zaprosić do tego działu osoby, które lubią świadomie decydować co kupują.

Ponieważ żyjemy w czasach, w których faktyczną władzę sprawują firmy i ich interesy, świadome kupowanie stało się odpowiedzialnym zadaniem, naszym małym głosem w sprawie ekonomii, ekologii i nie tylko. Decydujemy, które produkty będą na rynku, a które będą z niego znikać. Ponieważ świat „zaśmiecany” jest produktami kiepskiej jakości, nigdy wcześniej tak, jak teraz, nie potrzebowaliśmy informacji i edukacji w tym zakresie. Żywność to podstawa naszego przetrwania, ale i ekonomii w skali kraju i świata, narzędzie polityki i manipulacji. Jesteśmy producentami żywności, ale i konsumentami – i nimi byliśmy, oczywiście, znacznie wcześniej. Wychowaliśmy się w mieście, a teraz „wrastamy” w wieś. W miarę jak obserwujemy świat produkcji żywności, coraz bardziej otwierają nam się oczy, coraz więcej widzimy, rozumiemy, ale i dziwimy się temu wszystkiemu. Nasze zakupy od tamtego czasu znacznie się zmieniły, tak jak i nasz sposób odżywiania. Chcielibyśmy dzielić się z Wami wszystkim tym, co uważamy za ważne dla każdego kupującego i jedzącego, a co sami już poznaliśmy.

Drugim powodem, dla którego powstaje ten poradnik, jest siła reklamy. Oczywiście, każdy w jakiś sposób musi się zareklamować, pokazać, dotrzeć do swoich odbiorców. Kiedy czytamy jednak opisy producentów i handlowców, często robi nam się słabo. Od czego? Od  typowych „marketingowych bajerów”, które nic nie wnoszą, nie dają faktycznej informacji, a jedynie wywołują wrażenie, które w nas pozostaje i po którym nawet nie zastanawiamy się nad sensem danej „informacji”. Ponieważ znamy niektóre tematy „od kuchni”, łatwo nam to wyłapać. Jako konsumenci, sami nie lubimy być manipulowani. Dlatego zdecydowaliśmy, że w zgodzie z naszym sumieniem zamiast „czarować” – będziemy informować. Nam nie zależy, żeby sprzedawać jak najwięcej – jesteśmy przecież małym producentem, który nie jest w stanie zaspokoić potrzeb całego świata. Zależy nam na bliższym i bardziej bezpośrednim kontakcie z naszymi odbiorcami, na zaufaniu do nas i naszych produktów. Chcemy, aby były one wybierane świadomie.

Mamy nadzieję, że ten poradnik będzie naszym skromnym głosem w tak ważnej sprawie i wielu z Was będzie z niego czerpać. Zachęcamy także do dzielenia się własnymi uwagami i spostrzeżeniami w tym temacie.

www.wegeland.pl